Розділові знаки при звертаннях
Тема. Актуалізація опорних знань про звертання (на основі ліричних творів українського бароко — поезій Лазара (Луки) Барановича «Світ стрясають грози за людськії сльози» та Івана Мазепи-Колядинського «Дума»).
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, види звертань, систему пунктуаційних знаків при них, роль і місце звертань у реченні на прикладі най¬кращих зразків лірики українського бароко XVI-XVIII ст.; розвивати уважність, вдумливість, зосередженість, умін¬ня робити узагальнення, вдосконалювати навички компа¬ративного аналізу літературних творів та дослідницько-по¬шукової роботи; прищеплювати національно-патріотичні почуття, любов до нетлінних скарбів поетичної спадщини минулого.
Обладнання: узагальнююча схема-таблиця «Відо¬мості про звертання», портрети поетів, виставка літера¬тури, ТЗН.
Мовна тема:
"У слові закарбовані століття життя й боротьби народу,
його мужність і слава, надії й сподівання"
(В. Сухомлинський).
Скільки є в нас, любі друзі,
для звертання ніжних слів.
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності.
Читання напам'ять учителем поезії Д. Білоуса «Сло¬ва покличні — прості й величні» (про роль звертань у мові).
Бесіда після прослуханого вірша:
- Яка чуттєва сфера поезії?
- У чому виражається мовностилістична особливість цього твору?
- Яка роль звертань?
Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогоднішній урок — актуалізація опорних знань про звертання, види звертань, систему пунктуаційних знаків при них, уміння обґрунтувати і захищати здобуті знання будете на прикладах невмирущих шедеврів лірики украї¬нського бароко XVI-XVIII ст. — поезій Лазара (Луки) Ба¬рановича «Світ стрясають грози за людськії сльози» та І. Мазепи-Колядинського «Дума».
Систематизація та узагальнення знань про звертання.
Методичний коментар. Перед кожним учнем ле¬жить картка із запитаннями для самоконтролю. Прово¬димо бесіду за запитаннями, а потім звіряємо сказане з узагальнюючою таблицею-схемою.
1. Що називається звертанням?
2. Чим виражаються звертання?