Змінювання іменників за питаннями.
Мета. Ознайомити учнів із питаннями, що ставимо до різних форм іменників, розвивати уміння спостерігати мовні явища, мислення. Активізувати і поповнювати словниковий запас, виховувати любов до природи, пошану до хліба.
Обладнання: Записи на дошці, питання, таблиці до вправ 407 і 408, малюнок білочка.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
-Відкрили зошити. Чи у кожного з вас виконано домашнє завдання?
ІІІ. Хвилинка каліграфії.
Рр ра ро ря рв
Роботящі руки зерно у ріллю. Посіли.
а) Перевірити ненаголошений голосний в слові “Зерно”.
б) Дібрати синонім до слова “рілля”.
в) Розібрати за частинами мови, членами речення. Встановити зв’язок слів у реченні.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Повторення ознак іменника (фронтально).
-Що означають іменники?
-Назвами чого є іменники? (Істот, неістот).
-Якими бувають іменники? (Власними, загальними).
-Якого роду бувають іменники? (Ч.р., Ж.р., С.р.)
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Іменники, зв’язуючись у реченні з іншими словами, змінюють своє закінчення, тобто вживаються в різній формі. Зміна закінчень іменників називається відмінюванням, або зміною іменників за питаннями. Це і буде темою нашого уроку.
VІ. Робота над новим матеріалом.
Наприклад, слово “книга” має різні форми: книга, книзі, книги, книгу, книгою, у книзі.
Форми одного й того ж слова треба відрізняти від інших, спільнокореневих слів, які різняться і за будовою, і за значенням: книжка, книгарня.
1.Робота з текстом (запис на дошці).