Ігри-заняття із сюжетними картинками
Тебе мишка з'їсть.
Якщо на воду впадеш —
Тебе рибка проковтне.
Дитина під час читання потішки піднімає руки, встає навшпиньки або присідає, зображуючи жука. Коли потішка прочитана, дитина присідає і повторює: «Жу-жу-жу!». Гра повторюється декілька раз за бажанням малюка.
Змійка
Мета. Тренування вимови звука «ш», розширення словни¬кового запасу, розвиток спритності.
Матеріал. Картина із зображенням змійки.
Хід гри. Дорослий показує змійку на картинці і питає ди¬тину:
— Оленко, це хто?
— Змійка.
— Як змійка шипить?
— Шшш-ш-ш.
— Як вона повзає?
— Звивається, ось так. Дорослий читає віршик. Ой, ти маленька, Змійка голубенька! Об'явись, покажись, Колесом покрутись!
Дитина розглядає змійку, грається з нею, а дорослий допомагає зобразити її. Дитина кладе руки на пояс доро¬слому. Дорослий повільно йде вперед, дитина за ним. До¬рослий слідкує за тим, щоб дитина йшла маленькими кроками, не човгала ніжками. «Змійка» шипить: «Шшш-ш-ш!». Потім дорослий і дитина починають долати пере¬шкоди, розташовані на підлозі (великі кубики, стільці, напнута мотузочка, невеличка колода тощо). Значні пе¬решкоди треба обходити, а через мотузочку, колоду — пе¬реступати. Треба слідкувати, щоб дитина не опускала ру¬ки, чітко вимовляла «Шшш-ш-ш», повторювала віршик.
Хто що їсть
Мета. Уточнення уявлень дитини про їжу, активізація в мовленні дітей дієслів «пити», «їсти», «гризти».
Матеріал. Фігурки персонажів казки «Ріпка» або картин¬ки з їх зображеннями.
Хід заняття. Дорослий читає казку «Ріпка» (За І. Фран¬ком). «Був собі дід Андрушка, а в нього була баба Марушка. А в баби Марушки — онучка Мінка, а в онучки Мінки — со¬бачка Фінка. В собачки Фінки — кицька Варварка, а в кицьки Варварки — мишка Шпарка...».
По закінченні читання він питає дитину, що дід і баба зробили з ріпкою (помили, почистили і почали їсти).
— Дід Андрушка, баба Марушка і онучка Мінка, — ка¬же дорослий і виставляє на стіл фігурки людей окремо, — їдять солодку ріпку, їдять і приказують: дуже-дуже солод¬ка ріпка! Яка вона?
Дитина відповідає. Дорослий продовжує.