Сьогоднішні мої учні - цвіт суверенної нації і незалежної соборної України
Урок географії у 8 класі.
Тема: “Навколишнє середовище і здоров’я.
Мета: Пояснити терміни “медична географія”, “рекреація”, “дегра¬дація”; розглянути окремі аспекти впливу навколишнього сере¬довища на здоров’я людини, причини катастрофічної демографіч¬ної ситуації на Україні, можливості покращення стану власно¬го здоров’я. Наштовхнути на пошуки єднання з Природою з метою прогресу душі, росту істинної любові до всього, що нас оточує.
Обладнання: фізична і екологічна карти України, контурні карти; записи телепередачі “Альфа і Омега”, радіопередач “Рідна природа”, “Як ми живемо”, Гендель “Пассакалія”, Сен-Санс “Лебідь”; Діапозитиви “Промисловість України”, додаткова література: Крип’якевич І. “Історія України”, Степанов В. “Громовержці”; хліб, ікона, свічки, вагарці.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку: Актуалізація чуттєвого досвіду.
В книзі В.Степанова “Громовержці” розповідається про двох командирів підводних човнів Ю. Брянцева (Рос.) і Е. Грея (США). Вони зустрілись на дні Атлантичного океану, а потім дали змогу побувати в гостях один в одного. Брянцев звернув увагу на сина Грея Майкла: “Тільки тепер, мимоволі порівнюючи з своїм щуп¬лим і блідим Сергійком, Брянцев побачив, яким міцним здорованем ресте Майкл. Його біле, так і хотілося сказати, молочно-налите обличчя, приглушене на щоках розсипом веснянок, нагадувало підберезовика, що враз виріс під сонячним дощиком”. (с.143).
- Чому так по-різному виглядають хлопчики?
Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети, завдань уроку, перегляд матеріалів під¬ручника та атласу, додаткової літератури; запис домашнього завдання.
Сприйняття і осмислення матеріалу.
- Уявіть собі, що ви лікар. До вас прийшов пацієнт. Який план Ваших дій? (Обслідувати, знайти причину, встановити діагноз, призначити ліки).
- Нашим сьогоднішнім пацієнтом є Україна - земля і люди, її символ - ікона Богородиці з дитям... Обслідування почнем з допо¬могою медичної географії. Це наука про вплив природного сере¬довища на здоров’я, закономірності поширення захворювань, захо¬ди боротьби з ними. Вона розробляє ідеї про природні вогни¬ща хвороб, їх ендемічність, розвиває концепцію про природні передумови та фактори їх поширення, вивчає екологію людини.
- Як ви оцінюєте природу вашої держави з точки зору її впливу на здоров’я?
І. Крип’якевич пише: “Україна - це вислід труду і праці ба¬гатьох поколінь. Природа не дала українському народові вигідних умов життя, не забезпечила йому легких успіхів і безтурботно¬го існування (с. 22). На території України в даний час нема ідеальних умов в природі для формування фізичного благополуччя людських популяцій в поколіннях, для їх вдосконалення, нема умов як для груп населення, так і для індивіда. Навпаки, на фоні від’ємного приросту прослідковується деградація (запис в зошит: деградація (лат.) -занепад, рух назад) українців фізично і духовно.
- Яку роль відіграє тут природа? Приклади.
Полісся було вогнищем малярії в 20-х роках. Завдяки оздоров¬ленню в першу чергу навколишнього середовища, знищення умов проживання комара Anopheles, в 50-х роках було лікві¬довано цю хворобу. В нашій місцевос¬ті відсутність фтору впливає на розвиток карієсу зубів, а йоду - зобу. Ніби перепрошуючи, природа дарує нам прекрасні рекреаційні зони (в зошит: рекреація ( лат.)- відновлення). Це Прикарпаття, Закарпаття, Хмельник, узбережя морів.Але більшу вину за упадок нашого здоро¬в'я несуть самі люди. Адже ми уявили се¬бе великими і “не можем ждать милостей от природы, взять их наша обязанность”.