ПИСЬМОВИЙ ТВІР ЗА МАЛЮНКОМ І СПОСТЕРЕЖЕННЯМ.
ПИСЬМОВИЙ ТВІР ЗА МАЛЮНКОМ І СПОСТЕРЕЖЕННЯМ.
Мета. Розвивати в учнів уміння складати і записувати твір за малюнком і запитаннями, в яких є тільки деякі слова для відповіді; виховувати любов до природи.
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми уроку.
ІІІ. Бесіда за малюнком.
Учитель проводить бесіду після екскурсії, під час якої діти спостерігали за змінами у природі з настанням весни.
Учні кілька хвилин розглядають малюнок, потім розповідають його зміст. Учитель уточнює, як діти розуміють зміст малюнка.
– Який день зображено на малюнку – хмарний чи сонячний. З чого це видно? Яке небо? Які дерева? Який сніг став? Де він уже розстав, а де ще лежить? Як змінилася річка? Яка вода у річці?
– Отже, яку весну зображено на малюнку – ранню чи пізню?
IV. Добір заголовка.
V. Складання твору і його запис за планом.
1. Учні читають план, будують відповіді на кожне запитання в межах сюжету малюнка. Вчитель застерігає дітей, що для складання речень-відповідей можна використати лише окремі слова із запитання, решту слів треба добрати самостійно. Коли є потреба, змінюється форма слова:
– Що відбувається зі снігом? (Сніг почав танути).
– Яке небо? (Небо блакитне, чисте, безхмарне).
2. Учитель підкреслює, що в творі кожне наступне речення має бути зв’язане з попереднім. Практично показує, як можна уникнути повторення.
Орієнтовний твір.
Рання весна.
Тане сніг. Річка звільнилася від криги. Небо чисте, безхмарне. Дерева це стоять голі. Але вже сильніше пригріває сонечко. Незабаром прилетять перші перелітні птахи. Настає весна.
3. Під час запису вчитель запобігає можливим орфографічним помилкам. Слова, з правописом яких учні не знайомі, записує на дошці.
Рання, перелітні, незабаром, прилетять.
VІ. Запис твору і віршів у зошит.
Весна.