ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА
Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова, формувати вміння добирати спільнокореневі слова, розбирати слова за будовою, визначати значення та відтінки значення, що надають словам префікси і суфікси;
розвивати увагу, логічне мислення. удосконалювати вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання, навички колективної і самостійної роботи з підручником;
виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: сюжетні малюнки (творчість учнів), опорно-зорові картинки, таблиця “Значущі частини слова”, “Морфологічний словник” Л.Полюги.
Хід уроку:
Епіграф: До словечка,
До слов’ятка притулися,
Може, так хоч мови рідної навчишся.
І – організаційний момент, повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: Вдумуючись у ці слова, ми задумуємось над нашою геть поширеною бездуховністю сьогодні.
Криза мовна і криза душевна. Криза політична і економічна. Все звідкись почалось, усе має кінець.
З мовою зникає душа, з душею милосердя. Без милосердя ґвалтується світ.
Історія дала нам шанс. Гріх не скористатися ним сповна. Бути чи не бути мові, залежить від кожного з нас. Щоб стати нарешті собою, а не придатком до когось, щоб створити незалежну й міцну економіку, багату культуру, науку, потрібно насамперед відродити рідну мову.
Сьогодні в нас незвичайний урок, а урок – дослідження “Значущі частини слова”. Прошу звернути вашу увагу на § 29 с. 209.
-Хто з вас, учні, зможе сформулювати мету уроку?
(вчитель допомагає, коригує її, записує на дошці).
ІІ – мотивація навчальної діяльності
“Можу!”
1. У тексті, записаному на дошці, дописати замість крапок пропущені слова.
Майже з перший шкільних класів ви дізналися, що слово складається з певних елементів:... (коренів, префіксів, суфіксів, закінчень). Найголовнішим серед них є... (корінь), бо він – носій основного значення слова. Без ...(кореня) слів не буває.
2. Із поданої групи слів виписати спільнокореневі, визначити в них корінь.
“П’яте зайве”