Методика вивчення творів різних жанрів
Тема уроку: Видатний письменник України Михайло Коцюбинський. Оповідання “Маленький грішник”
Мета уроку: Коротко ознайомити учнів з особистістю М.Коцюбинського, опрацювати зміст оповідання “Маленький грішник”, розкрити його тему, вчити учнів давати характеристику дійовим особам. Розвивати навички правильного, виразного читання, читання вголос і мовчки. Виховувати слухняність, чесність.
Обладнання: портрет М.Коцюбинського, твори письменника для дітей: “Харитя”, “Ялинка”, “Маленький грішник”, “Десять робітників”, казки “Два цапки”, “Дві кізочки”, “Івасик і Тарасик”; читанка 4(3), дошка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
-Яке було домашнє завдання? (Навчитися виразно читати і розповідати казку І.Франка “Три міхи хитрощів”).
-В яку пору року відбуваються події, відображені в казці? (Це було восени, коли дозріває виноград).
-Прочитати в особах першу розмову Лисички і Їжачка (Учні читають).
-Який малюнок намалювали б до цієї частини?
-Описати, якою уявляєте Лисичку, що потрапила у сильце?
-Як порада Їжачка допомогла Лисичці?
Читання в особах від слів “Пішли у двох...” до кінця казки.
-Як виявилась нечесність, боягузтво і зрада Лисички?
-Розповісти, як Лисичка була покарана?
-Чому вчить казка “Три міхи хитрощів”? (Казка вчить бути чесними, справедливими, бути вірними друзям).
-Які ще казки І.Я.Франка ви читали? (“Лисичка і Журавель”, “Фарбований лис”).
-Іван Якович Франко дуже любив дітей. Він хотів, щоб діти зростали дужими, розумними, чесними, справедливими. Цьому вчив, це виховував у дітях своїми казками.
(Оцінювання відповідей учнів, мотивація оцінок).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись з видатними письменниками України і ознайомимося з письменником М.Коцюбинським та опрацюємо зміст оповідання “Маленький грішник”.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з особистістю М.Коцюбинського.