Теорема Гауса
Цілі: Засвоєння та закріплення загальних відомостей про статичні електри-чні поля. Навчити розв’язувати задачі за допомогою використання теореми Гауса. Виховувати старанність, працелюбність.
Тип заняття: практичне
Хід заняття
Організація аудиторії
Нагадування щойно вивчених тем
Фронтальне опитування по них:
•закон збереження заряду (в ізольованій системі сумарний заряд не змінюється)
•релят. інваріантність заряду
•означення та зміст напруженості поля (сила, що діє на пробний за-ряд) ; E=F/q;
•що виражає емпіричний закон Кулона
•принцип суперпозиції (наголошування на важливість векторних позначень)
•Розподіл зарядів ( )
•Потік вектора Е ( )
•теорема Гауса
Потік вектора Е скрізь замкнуту поверхню дорівнює алгебраїчній сумі за-рядів обмежених цією поверхнею, поділеної на :
Приклад знаходження напруженості ел. поля нескінченно довгого тонко-стінного циліндра
Розв’язок:
У ході розв’язку треба наголошувати на причинах, за яких ми використовуємо теорему Гауса. Декілька раз підкреслювати, що поле має циліндричну симетрію.
Розбиття задачі на два етапи:
1)Знаходження поля всередині циліндра ( )
Вибираємо точку на відстані від осі циліндра та проводимо крізь цю точку коаксіальний циліндр (рис. 1). Застосовуючи теорему Гауса, за відсутністю заряду всередині визначаємо, що
2)Знаходження поля зовні циліндра ( )
Вибираємо точку на відстані від осі циліндра та проводимо крізь цю то-чку коаксіальний циліндр. Застосовуємо теорему Гауса. Потік крізь торці обраного циліндра дорівнює нулеві, а потік крізь бокову поверхню в тео-ремі Гауса набуде вигляду: