Внутрішня енергія та способи її зміни. Робота у термодинаміці
Дидактична мета: Поглибити знання учнів про внутрішню енергію ідеального газу і ввести поняття роботи газу при ізопроцесах.
Виховна мета: Продовжувати формувати в учнів причинно-наслідкової категорії зміни внутрішньої енергії та її збереження при вивченні явищ природи. На даному уроці учні повинні вміти самостійно встановити причину (зміну температури) і наслідок (зміну внутрішньої енергії газу).
Основні знання і вміння.
Вміти розв’язувати задачі із застосування формул, що дають можливість визначати внутрішню енергію газу та обчислювати роботу газу при його ізобарному розширенні.
Обладнання: Штатив, пробірка з водою, спиртівка.
Хід уроку
І. Повторення і перевірка знань.
1.Наведіть приклади пружних і пластичних деформацій.
2.Наведіть приклади деформацій розтягу і стиску.
3.Чому при дуже короткочасних впливах не виникають пластичні деформації?
4.У чому подібність і в чому відмінність між напругою в твердому тілі і тиском у рідині?
5.Від чого залежить коефіцієнт жорсткості в законі Гука?
6.Що таке границя міцності?
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Термодинаміка (грецьке слово)
«термос» - теплота.
«динамікас» – сила.
Виникнення термодинаміки було зумовлене потребами практики – широким застосування теплових (парових) машин.
Було необхідно виявити закономірності перетворення енергії за допомогою теплових машин і вказати шляхи підвищення їх ККД.
Термодинаміка зародилася як наука про рушійні сили, що виникають при теплових процесах, як теорія теплових машин, що розглядає процеси взаємного перетворення механічної і внутрішньої енергії.
Основні закони взаємного перетворення механічної і внутрішньої енергії являються основними законами термодинаміки.
1.Дослід 1. Нагрівання води у пробірці.
2.Дослід 2. Нагрівання тертям металевої трубки.