ГУЦУЛЬСЬКА ВИШИВКА
Для виконання роботи я застосовувала дві техніки вишивки: косий хрестик і мережка.
Шов “косий хрест” утворюється з двох діагональних перехрещених стібків. Вишивають цим швом у горизонтальному, вертикальному і діагональному напрямках. Невеличкі частини узору можна вишивати окремими хрестиками.
Мережка – ажурний узор, зроблений на місці висмикнутих з тканини ниток.
Кінцевим етапом роботи над вишиванням виробу є прання та прасування. Прати вишиті речі треба дуже обережно, щоб фарба на кольорових виробах не злиняла та щоб не пошкодити ажурні вишивки.
При полосканні кольорових вишивок у воду додають 1-2 чайні ложки оцту, щоб надати ниткам блиску. Якщо дозволяє тканина, вишивки після полоскання підкрохмалюють і підсинюють.
РОЗДІЛ ІV
Методика викладання декоративно-прикладного мистецтва в процесі навчання дітей в школі.
Загальновідомо, що одним з найпоширеніших видів ручної праці та народного мистецтва з давніх-давен було вишивання. Ручна вишивка сприяє розвитку особистості, її образному мисленню, естетичному вихованню, а також координації рухів, відчуття простору. Воно несе в собі можливість вияву мистецьких принад – тут поєднуються художні, естетичні, етичні смаки, розвивається пам‘ять, формуються зосередженість, збагачуються уява і художнє сприйняття довколишнього світу.
Знайомлячи дітей з техніками виконання вишивки я пропоную такий поширений план-конспект уроку.
Тема: Техніка виконання хрестикових швів.
Мета: Дати початкову уяву про техніку вишивання, осносні прийоми виконання техніки – хрестикових швів.
Розвивати в учнів творчу уяву, наполегливість, спостережливість, зосередженість, естетичні смаки, самостійність.
Виховувати охайність, повагу до творчості, творчих дій, любов до вишивання, творчий підхід до вирішення цих завдань.
Ілюстративний матеріал: малюнки – зразки вишивок, таблиці із послідовністю виконання різних технік, зразки вишивок різними техніками.
Інструменти і матеріали: нитки, голки, тканина-панама, ножиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
Вчитель вітається з класом, перевіряє готовність учнів до уроку, проводить вступний інструктаж з безпеки праці, гігієни.
ІІ. Ознайомлення учнів з темою уроку:
Вчитель розповідає про історію виникнення вишивки.
1)Вступна бесіда.