Декоративні штори” (макраме)
Мета:
–Навчальна: сформувати в учнів поняття про мистецтво, плетіння макраме, ознайомити з основними групами вузлів, навчити працювати з найпростішими матеріалами – нитками та мотузками, зокрема знання з історії виникнення та розвитку макраме.
–Розвиваюча: розвивати в учнів фантазію, художній смак, логічне мислення, творче ставлення до праці.
–Виховна: виховувати в дітей повагу до своєї праці, формувати в учнів художній смак, та естетичний підхід до творчої парці, виховувати терплячість, охайність і старанність.
Обладнання: ножиці, шпильки, голки, гачок, нитки, зошит.
Дидактичне забезпечення уроку: інструкційні картки, послідовності виконання вузлів, колекція плетених виробів із макраме.
Між предметні зв’язки: образотворче мистецтво, математика, історія.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційна частина: (привітання, перевірка наявності учнів в класі, готовності їх до уроку, правильної організації робочого місця).
ІІ. Мотивація навчання:
Макраме, або ж вузликове плетіння, є одним з видів рукоділля, який сьогодні завоював неабияку популярність. Цим мистецтвом в однаковій мірі захоплюються дорослі і діти.
Макраме своїм корінням сягає сивої давнини. Це рукоділля, як і багато інших, було поширене на Сході уже в ІХ столітті до н.е. Як свідчать археологічні знахідки, вузликове плетіння знане в різних країнах світу: в стародавньому Єгипті, Китаї, Перу, Греції. Використовували техніку плетіння для прикрас житла та одягу.
Звідки ж походить макраме?
Вважають, що першим хто почав займатися вузликовим плетінням, були моряки. Перебуваючи в дальньому плаванні вони плели риболовецькі сіті, канати, різноманітні прикраси, які дарували близьким на згадку. Відомо близько чотирьох тисяч морських вузлів. Багато з них перейшло в художнє ремесло – макраме.
Вузликове плетіння в різний час називалось по-різному: квадратне плетіння, вузликове мереживо, вузликова бахрома, шнурок Макнатари, мексиканське мереживо і лише в ХІХ століття це плетіння стали називати макраме. Походить це слово від турецького “макрама”, що означає шарф чи серветка з каймою.
В нашій країні макраме з’явилося наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. Наші бабусі прикрашали торочкаим весільні рушники білосніжні скатертини та серветки. Складовою частиною народного вбрання були ажурні шалі та хустки, прикрашені каймою і китицями.
У наш час макраме знову ввійшло в моду. Можливості використання його стали надзвичайно широкими. Дедалі частіше зустрічаються вироби, виконані цією технікою, в опорядженні сучасних приміщень, в оформленні одягу. Це елегантні сумки, ремінці, мереживі комірці, декоративні настінні прикраси, газетниці, скатертини, віконні занавіски тощо. Можливі для творчості в цьому виді рукоділля необмежені.
ІІІ. Активізація опорних знань (повторення вивченого матеріалу).