Художній розпис тканин. Батік
Після знімання резерву вироби гарячого батику, як і холодного, потрібно запарити у виварці або автоклаві. Тривалість запарювання і режим промивання після запарювання залежать від виду тканини і класу барвника, яким був виконаний розпис. Запарювати слід добре висушені вироби.На практиці часто буває так, що вироби гарячого і холодного батику не запарюють. Це допускається для декоративних виробів типу панно, ширм, завіс. У такому разі можна розписувати усі тканини будь-якими класами барвників, дотримуючись однієї вимоги – фарба має рівномірно покривати тканину. У подальшому такі вироби не можна прати і на них мають потрапляти краплі води.
Вільний розпис. Рисунки на тканину за цим способом наносять вільними мазками і лише заключна обробка рисунка може іноді виконуватись за допомогою резерву. Відомо кілька способів вільного розпису тканин: фарбами із застосовуванням сольового розчину; фарбами із загустою з резерву; друкувальними фарбами; по тканинах, апретованих згустками; олійними фарбами.
Конспект уроку з художньої праці
6 клас
Тема. Особливості розпису тканини холодним батиком.
Резервування контурів окремих елементів.
Мета. Навчальна: ознайомити учнів з особливостями розпису холодним батиком, навчити виготовляти резервуючи суміш для холодного батику, закріпити знання з історії виникнення та розвитку мистецтва батику.
Розвиваюча: розвивати процес зорового сприйманя, чіткості, уваги, уявлення, пам”яті, логічного мислення, відчуття композиції, підбору і гармонії кольорів, координації рухів у процесі резервування контурів елементів.
Виховна: виховувати в дітей повагу до своєї праці, формувати в учнів художній смак на естетичний підхід до творчої праці, виховувати охайність. Терплячість, старанність.
Обладнання. Робочий зошит, олівець, гумка, лінійка, рама, тканина, скляні трубочки.
Дидактичне забезпечення уроку. Технологічна картка послідовності і виконання розпису способом холодний батик, зразки дитячих робіт.
Між предметні зв”язки. Образотворче мистецтво, історія, математика, хімія.
Тип уроку – комбінований.
Хід уроку
1.Організаційна частина.
- Добрий день, діти! (Перевіряю наявність учнів у класі, готовність їх до уроку, правильність організації робочих місць).
2.Вступна бесіда.
Ручний художній розпис тканини, як своєрідний вид оформлення текстильних виробів, має багатовікову історію. Найпоширенішим є спосіб оформлення тканини за допомогою резервуючи сумішей ( резервів), відомий під назвою батик. Суть цього способу полягає в тому, що ділянки тканини, які не мають бути зафарбованими, покривають резервом (бджолиний віск. Парафін, різні смоли), які просочуючи тканину, захищають її від фарб. Підготовлену таким чином тканину опускають у фарбу і зафарбовують, а потім видаляють з неї резерв. Внаслідок цього на тканині дістаємо білий рисунок на зафарбованому фоні.
Слово “батик” яванського походження і в перекладі означає “малювання гарячим воском”. Мистецтво батику розвивали з глибокої давнини багато народів світу – індійці, китайці, єгиптяни, перуанці, але найвищого розвитку і художньої досконалості воно досягло в Індонезії на Яві. Більшість дослідників вважає, що батик зародився у 13-14 столітті, а став найпоширенішим у 17 столітті, коли був винайдений “чантинг” – оригінальний інструмент для нанесення узорів розтопленим воском.