Методологія викладання української мови в школі
орган – омонім (омонім)
Перевірте, чи правильно виконав учень завдання, якщо потрібно, відредагуйте і обґрунтуйте правильну відповідь.
Утворіть з поданими словами словосполучення.
•Вибірковий диктант. Випишіть омоніми в перший стовпчик, а багатозначні слова – у другий.
Сіяло сонце – сіяло дощем; листок газети – кленовий листок; коваль кує – зозуля кує; блідий місяць – шостий місяць; треба мати – старенька мати.
•Прочитайте текст. Знайдіть у ньому омоніми.
Стоїть клен обабіч дороги. Тяжко стояти, бо вже старий. Та все ж тримається гордо, адже настала осінь і він повинен прикрашати світ своїм чарівним листям. Але найбільше тішиться з того красень – листочок, який примостився на найвищій гілці. Як йому хороше: скрізь видно, можна помилуватися красою золотої осені.
Зненацька налетів вітер, заскрипів старий клен і посипалося листя додолу. Полинув у останній танок і лист з верхівки. Стрепенувся він від несподіванки. А коли опинився внизу, завмер від страху:
- Невже це кінець, я більше ніколи не побачу яскравої сонячної блакиті. Не хочу щоб мене вкрив сніг.
Потім вирішив:
- Напишу я про цю несправедливість матінці – природі листа.
Допоможіть кленовому листочку.
Стилі мовлення. Публіцистичний стиль
Мета : повторити відомості про розмовно – побутовий, художній, науковий, офіційно-діловий стилі, ознайомити з особливостями публіцистичного стилю.
Хід уроку
І.Перевірка домашнього завдання.
1.Вкажіть орфограми в текстах вправ 31-34, згадайте відповідні правила написання частин мови та їхніх форм.
2.Із текстів вправ випишіть по 3 приклади кожної частини мови.
3.З’ясуйте, в чому полягає різниця між самостійними та службовими словами.
4.Складіть речення, в яких слова край, навколо, були б в одному самостійними, у другому – службовим словом. Обґрунтуйте свою думку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Які є стилі української мови ?
2.Чим визначається належність тексту до того чи іншого стилю ?