Діелектрики в електростатичному полі. Поляризація діелектриків
Мета: навчити учнів основним поняттям про діелектрики та їх будову; про види діелектриків та їх поляризацію. Ввести нову фізичну величину – діелектричну проникливість. Розвивати уміння учнів застосовувати набуті знання при розв”язуванні задач.
Тип уроку: комбінований.
Метод: опитування, лекція, робота з візуальним опорним конспектом, розв”язування задач.
Обладнання: Г.Я. Мякишев, Б.Б. Буховцев Фізика: підруч. для 10 кл.; С.У. Гончаренко Фізика: 10 кл.; візуальний опорний конспект; кодоскоп; А.П. Римкевич, П.А. Римкевич Збірник задач з фізики.
ХІД УРОКУ:
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Питання до учнів: 1. В чому суть явища електростатичної індукції?
2. Чому дорівнює напруженість електростатичного поля всередині провідника? 3. В чому суть електростатичного захисту? 4. Чому дорівнює електричний заряд всередині провідника?
ІІ. Оголосити тему, мету та завдання уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вивчення даної теми повинно поглибити поняття електричного поля в середовищі; продовжити формування наукових знань про будову речовини; розвинути вміння учнів порівнювати, знаходити спільне й окреме у фізичних явищах.
IV. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
План:
1.Електричні властивості нейтральних атомів і молекул. Види діелектриків.
2.Поляризація діелектриків.
3.Діелектрична проникливість.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Використовуючи візуальний опорний конспект, повторити основні поняття розглянуті на уроці та розв”язати задачі.
VІ. Підсумок уроку та завдання додому.
1.Підсумок уроку.
2.Оцінити роботу учнів на уроці.
3.Завдання додому: § 43, 44 (по стар. підр. § 46, 47), № 722 (Р).
Діелектрики в електростатичному полі. Поляризація діелектриків.