Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч
Мета. Засвоєння учнями знань про причини зміни дня і ночі на земній кулі; розуміння суті явища зміни дня і ночі; виховувати спостережливість, кмітливість, наполегливість, охайність в користуван¬ні підручником і зошитом, розвивати пізнавальний інтерес до навчан¬ня.
Обладнання: фізична карта України, глобус, м'яч, електролампа на підставці (або прилад — телурій), конверт із завданнями.
Хід уроку
І. Підсумок фенологічних спостережень.
— Який сьогодні стан неба?
— Чи світить сонце?
—Хто з вас помітив, чи с вітер? Який він?
— Які зміни відбулись в природі?
— Як змінилася праця людей восени?
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування за питаннями.
2. Індивідуальне опитування. 11
— Розповісти про Україну, Київ.
— Або за картками оперативного контролю: К.-8, ст. 18-19.
III. Актуалізація опорних знань.
— На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати дуже цікаву тему. На цю тему ви задавали багато питань. І саме сьогодні на них ви почуєте відповіді.
— У мене в руках є конверт, в якому знаходяться дві загадки, які допоможуть вам визначити, яка тема нашого заняття.
Жовта паляниця над дахом повисла. (Сонце)
На чорному полі срібний пастух золоті вівці пасе. (Місяць і зорі)
Чорна корова всіх поборола, а білий віл па ноги усіх звів. (День і ніч)
— Ми вивчатимемо обертання Землі навколо своєї осі та чому буває день і ніч.
IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Ознайомлення учнів зі змінами дня і ночі.
— Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом протягом доби. Коли висота сонця найбільша?