Образи пєси Хазяїн Феноген, Ліхтаренко, Зеленський, Золотницький, Калинович
Мета: розкрити значення цих персонажів для змалювання образу Пузиря, викрити їх аморальність, лицемірство, здатність до шантажу і злодійств; розвивати навики характеристики персонажів, творчі здібності учнів; виховувати в них розуміння загальнолюдських цінностей.
Обладнання: текст п'єси, плани-опори.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання до учнів.
1. Визначте основні конфлікти і тему п'єси Івана Карпенка-Карого «Хазяїн».
2. Дайте загальну характеристику образу Пузиря.
3. Наведіть цитати, які виразно висвітлюють ту чи іншу рису характеру Пузиря.
4. Які художні прийоми гумору та сатири застосовує автор? (Комізм ситуацій, мова героїв, їхніх зовнішній вигляд, дії та вчинки, побут.)
5. До якого висновку підводить нас автор? (Жити на землі треба чесною працею, підступність, шахрайство будуть обов'язково покарані.)
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда з учнями.
1) Назвіть і охарактеризуйте управителів Пузир».
2) Хто такий Феноген? Де взялися в нього гроші на придбання маєтку? ч
3) Які наслідки шахрайського співробітництва Феногена і Ліхта-ренка? (II дія, 12 ява.)
4) Хто такий Золотницький? У чому його відмінність від Пузиря? Охарактеризуйте його економічне становище.
5) Чи могло втручання Соні кардинально змінити становище робітників?
6) Хто такий Калинович? Які в нього ідеали, погляди на життя?
7) Як сам автор ставиться до ліберальної інтелігенції і в чому це виявляється?
2. Робота з текстом.
(Учні відповідають на поставлені в ході бесіди запитання, цитують відповідні місця з тексту твору.)
1) Бліц-опитування учнів:
а) Коли було написано п'єсу «Хазяїн»?