ЯВИЩА ФІЗИЧНІ І ХІМІЧНІ. ХІМІЧНА РЕАКЦІЯ. ОЗНАКИ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ, УМОВИ ЇХ ВИКОНАННЯ І ПЕРЕБІГУ
Тема уроку:
ЯВИЩА ФІЗИЧНІ І ХІМІЧНІ. ХІМІЧНА РЕАКЦІЯ. ОЗНАКИ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ, УМОВИ ЇХ ВИКОНАННЯ І ПЕРЕБІГУ.
Мета уроку:
закріпити і поглибити знання учнів про фізичні явища. На основі знань про фізичні явища сформувати поняття „хімічного явища”, навчити учнів відрізняти фізичні явища від хімічних. Розвивати уміння спостерігати і робити висновки. Формувати інтерес до предмету.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань.
Обладнання:
кругодонна колба з водою, спиртівка, скло, пробірки тримач;
розчин хлориду феруму (ІІІ) і гідроксиду калію, мідна дротинка.
Форми навчання:
фронтальне опитування, розповідь, пояснення, лабораторні досліди.
Між предметні зв’язки:
природознавство, фізика, біологія (процеси, явища) зв’язки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація знань учнів.
1)Чим відрізняються чисті речовини від сумішей?
2) Які способи розділення сумішей ви вивчили?
3)Чи відбуваються в природі зміни з речовинами?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Людина і все, що її оточує постійно змінюється. Зміни, які відбуваються у світі, називаються явищами. Явища бувають атмосферні, космічні, суспільні, фізичні та хімічні. Ті явища, які відбуваються з речовинами, відносяться до фізичних й хімічних. Як відомо з курсу фізики, явища, при яких не відбувається перетворення одних речовин в інші, відносять до фізичних явищ.
Хімія – наука, що вивчає явища, під час яких відбувається перетворення речовин. Хімічні явища називають хімічними реакціями. Щоб відрізняти фізичні явища від хімічних, необхідно знати ознаки хімічної реакції, умови її виникнення і перебігу.
IV. Вивчення нового матеріалу.