Урок математики. Таблиця віднімання числа 5. Задачі на знаходження невідомого зменшуваного.
ТЕМА: Таблиця віднімання числа 5. Задачі на знаходження невідомого зменшуваного.
Підготовча робота до розв’язування задач на дві дії.
МЕТА:1) ознайомити учнів з таблицею віднімання числа 5; вчити їх розв’язувати та
складати задачі на знаходження невідомого зменшуваного; готувати дітей до
розв’язування задач на дві дії;
2) розвивати мовленнєві вміння учнів, пов’язані з використанням математичних
термінів; формувати математичне мислення учнів та уміння обґрунтовувати свої
судження під час виконання завдань;
3) виховувати охайність записів у зошиті, кмітливість, самостійність.
ОБЛАДНАННЯ: підручник, картки з завданнями.
Хід уроку
Організаційний момент.
Перевірка готовності учнів до уроку
І. Арифметичний блок
1. Повторення та систематизація вивченого матеріалу
Вч.: Розгорніть підручники на сторінці 105. Прочитайте завдання 1 мовчки. (Приклади, записані на дошці).
Вч.: Перегляньте 2 завдання. Підніміть руку ті учні, хто розв’яже перший приклад біля дошки з поясненням. А хто розв’яже другий?(Вч. викликає до дошки двох учнів.) Всі інші виконують завдання в зошиті. А тепер перевіримо, чи правильно виконане завдання на дошці.
.
2. Вивчення нового матеріалу
2.1. Оголошення теми і мети уроку:
Вч.: Сьогодні ми познайомимося з таблицею віднімання числа 5.
2.2. Робота з таблицею:
Вч.: (Таблиця записана на дошці). Прочитаємо її всі разом.(Учні читають. Вч. витирає таблицю.) Запишіть у зошит таблицю віднімання числа п’ять. А допоможе вам у цьому завдання 3. (Учні виконують завдання: перші три приклади розв’язують разом, інші – самостійно). Обміняйтеся зошитом з сусідом по парті і перевірте це завдання один у одного.
3. Закріплення вивченого матеріалу
3.1. Робота з підручником:
Вч.: Самостійно виконайте завдання 4. Хто виконав піднімає руку. (Вч. викликає перших трьох учнів, вони виконують розв’язування з коментарем.) Чи є помилки на дошці?
3.2. Фізкультхвилинка:
Всі піднесли руки – раз.
І навшпиньки став весь клас.
Два – присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати –
Може вже відпочивати.
3.3. Робота з картками:
(Учні працюють групами по 3-4 чоловіки. Кожна команда отримує картки зі своїми прикладами. Діти можуть спілкуватися шепотом в межах своєї групи. Після виконання і самоперевірки діти беруться за руки і піднімають їх догори, що є сигналом для вчителя про виконання завдання всіма членами команди. З кожної групи вибирають одного учня, який записує приклад своєї команди на дошці. Інші діти намагаються знайти помилки.)
4. Підсумок
Вч.: Прочитайте таблицю і поясніть, як знайшли, що 11-5=6, 12-5=7, 13-5=8, 14-5=9, користуючись таким записом:
11 – 5 = 6
? ?
ІІ. Алгебраїчний блок
1. Вивчення нового матеріалу
1.1. Оголошення теми і мети уроку:
Вч.: Сьогодні ми будемо розв’язувати та складати задачі на знаходження невідомого зменшуваного. Згадаємо, що таке зменшуване. (Відповідна таблиця на дошці).
1.2. Робота над задачею:
Вч.: (Вчитель читає задачу.) Скільки зерна треба качці на місяць?(5 кг) Що сказано про курку?(На 2 кг менше.) То скільки зерна на місяць потрібно курці? Відповідь має бути у вигляді різниці двох чисел.((5-2)кг). Щоб дізнатися скільки зерна потрібно курці і качці разом, що треба зробити?(Додати кількість зерна, що потрібне курці, до к-ті зерна, що потрібне качці.) То який вираз у нас вийде?(5 – 2 + 5 ) Розгорніть зошити. Запишемо: задача. Запишемо цей вираз в зошит. То скільки це буде?(8) Вісім чого?(кг) Запишіть у зошиті відповідь.
1.3. Фізкультхвилинка.
2. Закріплення вивченого матеріалу
Вч.: Попрацюємо групами. Роздивіться уважно малюнок на сторінці 105. Скільки кульок було у цуценяти?(Учні називають різні числа.) Скільки залишилось? Кожна група має тихенько порадитись, скласти задачу за малюнком. Пам’ятайте, що кожна задача повинна мати чітку умову і запитання. (З кожної групи один учень презентує задачу. Одна з задач розв’язується усно.)
3. Підсумок
Вч.: Про кого була остання задача, яку ми сьогодні розв’язували?(Про цуценя.) Хто знає, як вона називається? (Задача на знаходження невідомого зменшуваного.)
ІІІ. Ігровий блок
Учні працюють групами(3-4 чол.). Завдання записане на дошці.
1 2 4 5 7 8
к а е м и т
Вч.: Щоб відгадати слово, розв’яжіть приклади і запишіть літери, що відповідають цифрам.
Підсумок усього уроку
Вч.: Що нового ми дізналися на уроці?
Уч.: Сьогодні ми познайомилися з таблицею віднімання числа 5. Розв’язували та складали задачі на знаходження невідомого зменшуваного. Виконували ігрові завдання
Вч.: ( Вчитель оцінює досягнення учнів на уроці). Дякую за увагу.